طبقه بندی شده در راهبردی

کتاب نگاهی راهبردی به دوران سبز


_wsb_284x437_Cover_S+negahi+rahbordi+be+doran+sabz

این مجموعه  مقاله و سخنرانی در دو بخش گردآوری شده اند. مبنای همه این گفتار ها ، عشق و امید به سازندگی و سرفرازی ایران است. در طی بیش از

چهل سال پویش در مسیر دانش و شناخت به سه سلاح مسلح شده ام: 

- خدمات استراتژیک به ویژه جنبه فرهنگی تحولات و دگر سازماندهی موسسات بزرگ 

- روانکاوی بالینی 

- دفاع از حقوق بشر در ایران 

بخش نخست این مجموعه ، به تحلیل استراتژیک مسائل  ایران از هفته ای پیش ازانتخابات ۲۲ خرداد۱۳۸۸ تا امروز که زمزمه های حذف مقام ریاست جمهوری در زبان گردانندگان ایران میگردد. اینپیش بینی درست و بجای ،  که هیت حاکمه ایران امروز ، پس از افتضاح انتخابات خرداد  ۱۳۸۸ دیگر به انتخابات دوباره ریاست جمهوری تن نخواهند داد،  در شرف وقوع است. همان گونه که در مقاله کودتای خزنده در  روزنامه فرانسوی لیبراسیون آوردم :   " روز 22 خرداد امسال، رهبر و هماهنگ‌كننده كودتا پرده از چهره مي‌گشايد و با اين حركت دو اشتباه بزرگ مرتكب مي‌شود. نخست آنكه نتيجة انتخابات را پيش از شوراي نگهبان منتخب خودش ‌كه وظيفة قانوني آن را بعهده داشت، اعلام مي‌كند و ديگر آنكه راه را بر هر گونه اعتراض قانوني بر نتايج انتخاب سد مي‌كند. و بدينگونه همگي صلاحيت خويش را چون ضامن برگزاري انتخابات از دست مي‌دهد، به همراه آن زيربناي كاركرد رهبري را نيز هم."دیگر  چنین دستگاهی برای برقرای انتخابات ریاست جمهوری ، حتا به گونه مصنوعی آن صلاحیت و توان لازم را  ندارد. 

درگفتارهای بخش دوم  به بررسی سازندگی ایران و اهداف راهبردی آن  میپردازم. از موانع در پیش و امید ها و امکانات آن سخن میگویم. به گونه ای تلاش دارم به مانیفستی دست یابم که ما را در راه سازندگی یاری رساند ، چه دیر یا زود مردم ایران در طرح رفاه و سازندگی ، سکان فواتان خویش را به دست میگیرند و در آن زمان نقشه های راه این سازندگی کار ها خواهند کرد. همانگونه که در سخنرانی سال ۱۳۸۷ زیر عنوان: نگاهی به اهداف راهبردی  تجدد خواهی در ایران در دو قرن گذشتهآوردم:  … نياز به يادآوري نيست كه كشور ما در منطقه اي قرار دارد كه تحولات عميق و همه جانبه اي را در پيش روي دارد و در اين برهه از زمان و مكان، ايران با استفاده از منابع طبيعي، موقعيت استراتژيكي و ژئوپليتيكي ويژه، به پشتوانة فرهنگي و انساني، نيروي جوان و سازنده و تجربة بيش از يكصد و پنجاه سال تجددخواهي و مردم سالاري حرفي براي گفتن دارد.  

ما در شراطی ویژه بسر میبریم که میبایست  خود را از هر نظر آماده کنیم .

http://www.ayandeh.com/page1.php?news_id=7941

****************

سید ابراهیم نبوی

 http://www.irangreenvoice.com/article/2013/jan/31/32045

نگاهی راهبردی به دوران سبز

حسن آقای مکارمی که از تحلیل گران و نویسندگان و کارشناسان سیاست ایران است، مجموعه مقالاتش را در انتشارات اچ اند اس منتشر کرده. اسم کتاب " نگاهی راهبردی به دوران سبز" است و تقدیم شده به جناب باقر مومنی که در تقدیمنامه کتاب بقول جناب مکارمی " آموزشگر زندگی و شرف و مهر است و با حضورش به نیمه دوم زندگی نویسنده معنا داده. کتاب شامل هشت مقاله است که در بخش نخست با عنوان پیش و پس از خرداد ۱۳۸۸ نام گرفته. مقالات این بخش « کندوکاوی پیرامون ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ روز رای گیری/ ایران، پرده کنار می رود، چهره یک کودتا/ یونسکو و اتفاقات ایران: موازین حقوق بشر را در ایران محترم بشمارید/ آخرین انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اعتراضات جامعه مدنی و وظایف ایرانیان خارج از کشور/ چند نکته در مورد اعلامیه هجدهم موسوی/ آیا احمدی نژاد بیمار روانی است؟ آیا احمدی نژاد میتومن است؟ آیا احمدی نژاد آگاهانه دروغ می گوید؟/ اجرای کامل قانون اساسی، برگزاری انتخابات آزاد، تقاضای تغییر قانون اساسی، هر سه یا هیچکدام؟/ اوضاع منطقه، ایران و افسردگی احمدی نژاد/ نکته هایی از چند مصاحبه.»

بخش دوم کتاب که عنوانش " چند نکاه راهبردی در راه سازندگی ایران" است، شامل هفت مقاله و یک نوشته درباره نویسنده کتاب است. عناوین مقالات بخش دوم کتاب شامل « نگاهی به اهداف راهبردی تجدد خواهی در ایران در دو قرن گذشته/ پیشنهاد چهارمین نقشه راه سازندگی ایران، برای چهارمین بار/ نگاهی به مدیریت و مدیریت پذیری در دو قرن اخیر در ایران/ کتاب سپید جمهوری آینده ایران/ نگاهی به پیشداوری های ما/ ... و همه چیز زیر سر خودشان است/ و در شرایط کنونی( ناامیدی پس از افت جنبش سبز) چه می توان کرد؟»

براساس مقدمه کتاب حسن مکارمی گفته است: " این مجموعه مقاله و سخنرانی در دو بخش گردآوری شده اند. مبنای همه این گفتارها، عشق و امید به سازندگی و سرفرازی ایران است. در طی بیش از چهل سال پویش در مسیر دانش و شناخت به سه سلاح مسلح شده ام: خدمات استراتژیک به ویژه جنبه فرهنگی تحولات و دگر سازماندهی موسسات بزرگ، روانکاوی بالینی، دفاع از حقوق بشر در ایران."

مکارمی در مقدمه کتابش علت کودتای ۲۲ خرداد ۸۸ را تمایل گردانندگان حکومت ایران به حذف مقام ریاست جمهوری پیش بینی می کند و می نویسد: « این پیش بینی درست و بجای، که هیئت حاکمه ایران امروز، پس از افتضاح انتخابات خرداد ۱۳۸۸دیگر به انتخابات دوباره ریاست جمهوری تن نخواهند داد، در شرف وقوع است. همان گونه که در مقاله کودتای خزنده در روزنامه فرانسوی لیبراسیون آوردم: " روز ۲۲ خرداد امسال، رهبر و هماهنگ کننده کودتا پرده از چهره می گشاید و با این حرکت دو اشتباه بزرگ مرتکب می شود. نخست آنکه نتیجه انتخابات را پیش از شورای نگهبان منتخب خودش که وظیفه قانونی آن را بعهده داشت، اعلام می کند و دیگر آنکه راه را بر هر گونه اعتراض قانونی بر نتایج انتخابات سد می کند. و بدینگونه همگی صلاحیت خویش را چون ضامن برگزاری انتخابات از دست می دهد، به همراه آن زیربنای کارکرد رهبری را نیز هم." دیگر چنین دستگاهی برای برقراری انتخابات ریاست جمهوری، حتا به گونه مصنوعی آن صلاحیت و توان لازم را ندارد."

اگرچه کتاب " نگاهی راهبردی به دوران سبز" در فصل نخست و در اغلب نوشته ها به بررسی مسائل مختلف جنبش سبز پرداخته است، اما کتاب چیزی بیش از این است. مکارمی هم مسلط به حقوق سیاسی و بین المللی و هم مسلط به مسائل جامعه شناسی ایران، به تحلیل های دقیق و موشکافانه و خواندنی از وضع سیاسی ایران در صد سال اخیر پرداخته است.

خواندن مقالات او برای هر کسی که وضعیت سیاسی ایران را دنبال می کند ضروری است.

حسن مکارمی براساس نوشته ای در انتهای کتاب چنین معرفی شده است: « روانکاو بالینی، فعال حقوق بشر، پژوهشگر دانشگاه سوربن، متخصص خدمات راهبردی، نقاش و خوشنویس. وی به سال ۱۳۲۹ در شیراز به دنیا آمده و از سال ۱۳۶۱ در فرانسه زندگی می کند. بیش از بیست نمایشگاه نقاشی از کارهایش در فرانسه و آمریکا و روسیه برگزار کرده است. مقالات گوناگونی در نشریات ایرانی و فرانسوی به چاپ رسانده است و کتاب حاضر پنجمین کتاب اوست. پیش از این از او کتاب های « دفتر خاطرات، انتشارات شیراز، فرانسه ۱۹۹۰»، « جغرافیای بازار وکیل، انتشارات گردون، آلمان ۲۰۰۵»، « دگر شنیدن گذشته ها، انتشارات گردون، آلمان۲۰۰۶» و « پیانو با چهار دست، به همراه مینا راد، انتشارات گردون، آلمان ۲۰۰۸»

پیشنهاد می کنم اگر فکر می کنید نظرتان اهمیت دارد یا حدس می زنید چیزهایی درباره مسائل سیاسی ایران می دانید حتما کتاب حسن مکارمی را از همین جا از انتشارات آمازون بخرید و بخوانید. و نظرتان را هم برای خودش بفرستید.

 

 

 

achetez ce livre sur amazon

2012

H&S media

ISBN: 978-1780831022