تازه‌ترین اثر حسن مکارمی به بازار آمد

در این دسته به چاپ رسیده است اخبار

تاریخ چاپ  

تاریخ انتشار : شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۳

کتاب «نگرشی دیگر بر راز حافظ» نوشته حسن مکارمی به ویترین کتاب‌فروشی‌ها راه یافت.
تازه‌ترین اثر حسن مکارمی به بازار آمد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) «نگرشی بر راز حافظ» جدیدترین کتاب حسن مکارمی شامل چهار بخش است. در بخش اول کتاب مطالبی را ذیل این عناوین می‌خوانیم: «حافظ کیست؟»، «نمایی کلی از شیوه بررسی»، «با هم به جست‌وجو خواهیم رفت»، «عاشق شو»، «آزمایشگاه‌ها در جهان»، «نگرشی دیگر بر راز حافظ»، «نگاهی به تأثیر مفاهیم اسطوره‌ای بر ادبیات امروز» و «سایه روشن». در این بخش غزل‌های 143، 374 و 94 دیوان حافظ تحلیل شده است و در آخر «نگرشی بر راز حافظ» به عنوان نتیجه آمده است.

در بخش دوم کتاب مطالبی با این عنوان‌ها آمده است: «بینش حافظ وار»، «چرا حافظ شیراز در اوج است؟». بخش سوم به دو یادداشت تحت نام‌های «حافظ، عشق و دو جهان» اختصاص یافته و در بخش چهارم می‌خوانیم: «دل در فرهنگ پارسی و نمونه بارز آن شعرِ حافظ». در این بخش نیز غزل‌های 129، 122 و 371 بررسی شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «حافظ چون نخستین انتروپولوگ(انسان‌شناس) نسبیت شناخت را در محدوده ژرفای نگاه آدمی می‌برد. حوزه بررسی را از دنیای متعارف و شناخته شده زمان خویش فراتر می‌برد و به آن ژرفا می‌دهد. محدودیت نگاه و اندیشه و تصور و خیال را می‌شکافد. سنت اندیشه زمان خویش را زیر پا می‌گذارد. عناصر تازه را با قدیم همراه می‌کند. دنیای خواب، دنیای رؤیا، دنیای واقعیت را به همراه دنیای وهم همراه می‌کند. گویی همگی جهان آدمی را به رسمیت می‌شناسد. کرامت آدمی را ورای همه قرار می‌دهد. مدارا را سرلوحه کار خویش قرار می‌دهد. انسان واقع، با تمامی هوس‌ها، آرزوها، نیازها، در جسمیت خویش، در اندیشیدن‌اش و در نیاز به سرخوشی و لذت بردنش را به رسمت می‌شناسد. مرزهای تصنعی را بر هم می‌زند. نه مرزی جسمی و خاکی می‌پذیرد و نه مرزی با جهان‌های بی‌شمار آدمی.»

حسن مکارمی روانکاو، خطاط و نقاش است. او همچنین در کرسی «خدمات راهبردی برای نوسازی سازمان‌های بزرگ» در دانشگاه سوربن مشاور و پژوهشگر است.

حسن مکارمی در شیراز و در سال 1329 به دنیا آمد. تحصیلاتش را در پلی تکنیک تهران، دانشگاه شیراز، در ایران و دانشگاه کامپین، مدرسه مهندسی سانترال پاریس، دانشکده پزشکی پاریس هفت، و «مرکز مطالعات استراتژی و دیپلماسی پاریس» در فرانسه گذرانده‌است. حسن مکارمی از سال 1361 در فرانسه زندگی می‌کند. وی تاکنون بیش از بیست و پنج نمایشگاه نقاشی و خوشنویسی از کارهایش در فرانسه، یونسکو، روسیه، نمایشگاه جهانی خوشنویسی مدرن، کوبا، مراکش و آمریکا بر پاساخته ‌است. مکارمی همچنین مقالات گوناگونی در نشریات ایرانی و فرانسوی به چاپ رسانده‌است. از او تا کنون هشت کتاب به زبان فارسی، چهار کتاب به زبان فرانسه، دو کتاب به زبان‌های فارسی و فرانسه و یک کتاب ترجمه از فرانسه به فارسی چاپ شده است.

«نگرشی دیگر بر راز حافظ»(چند گفتار در دیگر شنیدن حافظ) نوشته حسن مکارمی با شمارگان هزار نسخه به قیمت 10 هزار تومان در تابستان امسال(1394) از سوی انتشارات پردیس دانش منتشر شده است.