ازدواج سفید در ایران

در این دسته به چاپ رسیده است اخبار

تاریخ چاپ  

ازدواج سفید در ایران به زندگی مشترک یک زن و مرد زیر یک سقف اطلاق می‌شود که به‌عنوان ازدواج موقت یا دائم ثبت نشده یا صیغه‌ای شرعی برای آن خوانده نشده باشد. درباره موارد این نوع همزیستی آماری رسمی وجود ندارد، اما چند سالی‌ست که رسانه‌ها در گزارش‌های خود به این پدیده یا «سبک زندگی» پرداخته و از گسترده‌تر شدن آن در شهرهای بزرگ خبر داده‌اند. مقامات دولتی ایران نیز این‌جا و آن‌جا به وجود چنین نوع زندگی مشترکی اشاره کرده‌اند.

از جمله در دی ماه ۱۳۹۱ مرتضی طلایی، رئیس وقت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا از زندگی دختر و پسر بدون ازدواج در شمال شهر تهران به عنوان "تشکیل زندگی‌های مجردی" و "نوع جدیدی از آسیب‌های اجتماعی با پی‌آمدهای خطرناک" نام برده بود.

آمار ازدواج در سال‌های اخیر در ایران رو به کاهش گذاشته و زنان و مردان به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی نمی‌توانند دست به تشکیل خانواده بزنند. براساس آمار سازمان ثبت احوال در ۵ ماهه نخست سال جاری ۲۸۸ هزار و ۱۸۳ ازدواج ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۶ درصد کاهش یافته است. روز یکشنبه نیز خبرگزاری ایسنا نوشت که محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر علی خامنه‌ای، از ازدواج سفید "انتقاد کرد".

به گزارش ایسنا، محمدی گلپایگانی در مراسم گشایش پروژه‌های بنیاد برکت در روستای سولقان با طرح این پرسش که ازدواج سفید یعنی چه و محصول این زندگی چه می‌شود، گفت: «دیری نمی‌رسد که مردمی که این نوع زندگی را برمی‌گزینند، نسل حلال‌شان از بین می‌رود و حرام‌زاده می‌شوند. حاکم اسلامی باید با شدت با این نوع زندگی مقابله کند.»
تفسیر خبر در برنامه امروز همراه با حسن مکارمی، روانکاو و پژوهشگر نگاهی به علل انتخاب این سبک زندگی و همچنین ریشه‌های حساست مقامات به آن خواهد داشت.

raha tv